Edyta Franczuk Edyta Franczuk
597
BLOG

Kosztowna bezpłatna nauka w szkołach

Edyta Franczuk Edyta Franczuk Społeczeństwo Obserwuj notkę 47

Art. 70.pkt 2. Konstytucji - nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

Taki zapis Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązuje państwo polskie do umożliwienia dzieciom i młodzieży bezpłatnej nauki w szkołach publicznych. Podobny zapis znajduje się w Konstytucjach wielu państw, m.in. Niemiec.

Rozumienie słowa „bezpłatna nauka” w dwóch krajach Polska i Niemcy jest skrajnie różne.

Niemieckie prawo stanowi o bezpłatnej nauce rozumianej dosłownie. Mianowicie, nie tylko uczęszczanie do szkoły publicznej nie obliguje rodziców uczniów do ponoszenia kosztów czesnego. Rodzice dzieci i młodzieży uczęszczających do niemieckich szkół publicznych nie ponoszą kosztów związanych z zakupem podręczników szkolnych, ćwiczeń koniecznych na zajęcia. Szkoły zapewniają swoim uczniom także bezpłatne pomoce dydaktyczne w formie atlasów, tablic matematycznych, fizycznych, słowników. Niemieckie szkoły ponoszą koszty związane z ubezpieczeniem swoich uczniów tzw. OC oraz wypadkowym. Posiadają instytucję Komitetu Rodzicielskiego, jednak żadne opłaty w związku z jego działalnością nie są wymagane od rodziców, po prostu takich opłat nie ma. Szkoła, do której chodzi mój syn, jest to gimnazjum, zapewnia także bilety oraz dojazd dla dzieci na terenie miasta na zajęcia wychowania fizycznego na basenie. Pomoce do przedmiotów związanych ze sztuką czyli plastyką, muzyką zapewnia szkoła. Rodzice ponoszą tylko małą składkę roczną w wysokości dosłownie 4 Euro i o farby, bloki, plastelinę, kleje, itp. nie muszą się martwić. W gestii rodziców pozostaje jedynie zaopatrzenie dzieci w artykuły do pisania i zeszyty.
Podręczniki są wypożyczane przez szkołę dla ucznia na rok nauki. Jest to możliwe, ponieważ program nauczania nie zmienia się w Niemczech w takim tempie jak w Polsce. Dlatego szkoły stać na zakup kompletów podręczników dla każdego ucznia, gdyż będą one używane przez parę lat przez kolejne roczniki.
Jeżeli uczniowie mają problemy z nauką i nie są w stanie w odpowiednim czasie opanować materiału, organizowane są dla grupy takich dzieci dodatkowe zajęcia, są to korepetycje, o które rodzice nie muszą zabiegać, ani ich opłacać. To szkoła dba o to, żeby uczeń bezstresowo oraz na odpowiednim poziomie opanował program nauczania.

Nie zawsze tak było, jednak na podstawie zapisów w Konstytucji rodzicie Landu Saksonii, aby wyegzekwować przepisy prawa podali państwo niemieckie do sądu i wygrali sprawę. Dlatego można stwierdzić, że kształcenie w Niemczech jest zgodnie z Konstytucją dosłownie bezpłatne.

W Polsce mimo zapisów konstytucyjnych, rodzice rokrocznie ponoszą pełne koszty nauki własnych dzieci. U nas interpretacja art.70 pkt 2. odnosi się tylko i wyłącznie do nieodpłatnego uczęszczania do szkoły publicznej, czyli rodzice nie płacą czesnego. Opłacają w zamian za to ubezpieczenie własnych dzieci, ponoszą koszty działalności Komitetów Rodzicielskich. Zakup podręczników, ćwiczeń na zajęcia, artykułów na przedmioty manualne to wszystko koszty rodzin. A nie są one niskie. Dodając do tego konieczny zakup reszty wyprawki, wysłanie dziecka do szkoły wiąże się z nie lada wydatkami. Nie można pominąć także zajęć na basenach z wychowania fizycznego, których to koszt ewentualnych dojazdów oraz wstępów pokrywają rodzice.

Porównując zapisy konstytucyjne i wykonanie tych zapisów w obu krajach, nasuwa się myśl jak może być identyczny niemal w brzmieniu artykuł interpretowany tak skrajnie różnie.

Patrząc z nadzieją w przyszłość można zapytać o jedno, kiedy art.70 pkt. 2 Konstytucji RP będzie wprowadzony w życie w Polsce. Miejmy nadzieję, że dosłowne jego nie tylko interpretacja ale i egzekwowanie przyjdzie w niedługim czasie.

Empatia to mój przyjaciel i wróg, przynosi radość, uśmiech i rozczarowanie, ciepło i chłód.... Moje wiersze to mój świat ofiarowany czytelnikom w moich tomikach poezji.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo